Nie będzie obowiązkowych testów w pracy. Projekt ustawy antycovidowej odrzucony przez Sejm

Dodano: 2 lutego 2022
Nie będzie obowiązkowych testów w pracy. Projekt ustawy antycovidowej odrzucony przez Sejm

We wtorek 1 lutego 2022 r. Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt tzw. ustawy antycovidowej. Projekt ten zakładał m.in. umożliwienie masowego testowania na COVID-19 w miejscu pracy oraz możliwość dochodzenia świadczenia odszkodowawczego przez osobę, która wskaże, że do jej zakażenia doszło w miejscu pracy.

Weryfikacja covidowa, czyli obowiązkowe testy w miejscu pracy

Projekt ustawy zakładał możliwość masowego testowania pracowników i zleceniobiorców w miejscu pracy. Testy miały dotyczyć wszystkich – niezależnie od tego, czy ktoś przebył już infekcję wirusem SARS-CoV-2, a także czy został zaszczepiony, czy też nie. Pracodawca miał uzyskać prawo żądania od pracownika informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 w wyznaczonym terminie, nie częściej niż raz w tygodniu.

Odszkodowanie za zachorowanie

Projektowane przepisy miały umożliwić dochodzenie świadczenia odszkodowawczego w związku z domniemanym zakażeniem w miejscu pracy przez osobę, która przeszła zakażenie koronawirusem – w trybie postępowania administracyjnego przed wojewodą.

Krytyka i odrzucenie projektu ustawy

Już w trakcie prac nad projektem zwracano uwagę, że proponowane przepisy nie rozwiążą istniejących problemów i nie przyczynią się do zatrzymania pandemii. Zwracano uwagę, że takie regulacje przełożą się na powstanie dodatkowych podziałów i będą źródłem konfliktów.

Większość posłów przeciwko „lex konfident”

Za odrzuceniem projektu – nazwanego „lex konfident” – głosowało 253 posłów, w tym wielu z partii rządzącej, przeciw 152, a wstrzymało się 37 posłów.

Co ważne, odrzucenie tego projektu rekomendowała sejmowa komisja zdrowia.

Przeczytaj również:


Źródło:

  • projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 (druk sejmowy nr 1981).
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »