Zniesienie stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego – konsekwencje dla pracodawców

Dodano: 18 maja 2022
Zniesienie stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego – konsekwencje dla pracodawców

Obecnie w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. W dniu 16 maja 2022 r. zastąpił on stan epidemii. Zmiana ta nie pozostaje obojętna dla pracowników i pracodawców. Sprawdź, jak wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego wpływa na kwestie dotyczące okresowych badań lekarskich, szkoleń BHP czy wykonywania pracy zdalnej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co zmienia się w związku z tym, że stan epidemii w Polsce został zniesiony?
  • Czym różnią się stan epidemii i stan zagrożenia epidemicznego?
  • Które rozwiązania przeciwcovidowe obowiązują w okresie stanu zagrożenia epidemicznego?
  • Jakie uprawnienia przysługują pracodawcom po zniesieniu stanu epidemii?

Stan epidemii a stan zagrożenia epidemicznego

Przepisy ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadzają rozróżnienie między stanem epidemii a stanem zagrożenia epidemicznego. Na czym polega różnica?

Stan epidemii

Stan zagrożenia epidemicznego

Sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych.

Art. 2 pkt 22 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi

Art. 2 pkt 23 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi

Wprowadzenie tych stanów wywołuje określone skutki prawne wskazane w przepisach. Prawodawca wskazał bowiem różnego rodzaju ograniczenia, zakazy oraz nakazy, które obowiązują w czasie obowiązywania stanu epidemii bądź zagrożenia epidemicznego.

Zniesienie stanu epidemii i wprowadzenia zagrożenia epidemicznego oznacza zatem, że przestają obowiązywać rozwiązania mające zastosowanie w stanie epidemii. Aktualne są zaś te, które przewidziano na stan zagrożenia epidemicznego.

Obostrzenia obowiązujące w czasie stanu zagrożenia epidemicznego

W sytuacji, gdy przepisy – a tak jest w większości przypadków odnoszących się do zatrudnienia –

Jeżeli przepisy uzależniają obowiązywanie danych ograniczeń od wprowadzenia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego, to zniesienie stanu epidemii, przy jednoczesnym ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego nie powoduje utraty mocy tych przepisów.

Obostrzenia i ograniczenia będą obowiązywać tak długo, jak długo nie zostanie ostatecznie uchylony stan zagrożenia epidemicznego. Dopiero zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego poskutkuje zniesieniem zdecydowanej większości specjalnych zasad wprowadzonych w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19.

Które rozwiązania mają zastosowanie od zniesienia stanu epidemii?

Z perspektywy pracodawców i pracowników istotne są w szczególności te rozwiązania przeciwcovidowe, które odnoszą się do:

  • pracy zdalnej,
  • udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego,
  • przeniesienia pracowników samorządowych do innej pracy,
  • badań okresowych,
  • szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Praca zdalna po 16 maja 2022 r.

W czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego możliwe jest polecenie pracownikowi pracy zdalnej. W tym zakresie zmiana sytuacji prawnej nic nie zmienia. Można spodziewać się, że taki stan utrzyma się do wprowadzenia zmian w ustawie z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Planowane jest bowiem wprowadzenie takiego rozwiązania na stałe.

Więcej na temat wprowadzenia pracy zdanej do Kodeksu pracy:

  • Od kiedy zmiany w pracy zdalnej

Warto również wspomnieć, że zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego również nie poskutkuje obowiązkiem natychmiastowego powrotu do pracy stacjonarnej. Zgodnie bowiem, z art. 3 ust. 1 ustawy COVID pracodawca może polecić pracę zdalną w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Jednostronne udzielania urlopu wypoczynkowego

Zniesienie stanu epidemii nie pozbawia pracodawców prawa do udzielenia pracownikowi bez jego zgody do 30 dni zaległego urlopu rocznie w dowolnym terminie (nawet jeśli nie zbliża się jeszcze ostateczny termin udzielenia urlopów zaległych).

Zapamiętaj!

Ten tryb udzielania urlopu nie dotyczy urlopu bieżącego.

Urlop udzielony jednostronnie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego może się zakończyć już po odwołaniu obu tych stanów.

Przeniesienie służbowe pracowników samorządowych

W analogicznej sytuacji znajdują się pracownicy samorządowi, którym:

  • wójt,
  • burmistrz,
  • prezydent miasta, w tym prezydent miasta na prawach powiatu,
  • starosta oraz
  • marszałek województwa

może polecić tak pracownikowi podległego mu urzędu, tymczasowe przeniesienie do innej pracy w innej jednostce, w tej samej lub innej miejscowości. Warunkiem jest to, aby pracownik wykonywał pracę zgodną z kwalifikacjami i za takie same wynagrodzenie.

Przypomnijmy, że polecenie przeniesienia konkretnego pracownika można też wydać kierownikowi podległej jednostki organizacyjnej. Takie przeniesienie pracownika samorządowego jest możliwe zarówno w czasie stanu epidemii, jak i w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego 3a ustawy COVID.

Zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych

Obowiązywanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza, że nie jest konieczne kierowanie pracowników na badania okresowe. Obowiązuje bowiem art. 12a ust. 1 ustawy COVID, który przewiduje, że także w okresie stanu zagrożenia epidemicznego:

  1. zawieszony jest obowiązek wykonywania badań okresowych,
  2. nie obowiązuje zakaz dopuszczenia pracownika do pracy bez aktualnego badania okresowego,
  3. zawieszone są następujące obowiązki odnośnie do kierowców w transporcie drogowym:
  • posiadanie ukończonego szkolenia okresowego (art. 39a ust. 1 pkt 6 i art. 39d ustawy o transporcie drogowym),
  • przeprowadzanie okresowych badań lekarskich kierowców określonych w art. 39j ustawy o transporcie drogowym),
  • przeprowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych (art. 39k ustawy o transporcie drogowym),
  • kierowanie przez pracodawcę lub zatrudniającego kierowcy na wskazane wyżej badania zgodnie z art. 39l ustawy o transporcie drogowym.

Badania lekarskie muszą być uzupełnione w terminie 180 dni. Jednak termin rozpoczyna bieg dopiero po dacie zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.

Szkolenia BHP w stanie zagrożenia epidemicznego

W przypadku szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w związku z przejściem ze stanu epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego, instruktaż stanowiskowy nadal można przeprowadzać zdalnie.

Nadal obowiązuje art. 12e ust. 1 ustawy COVID. Na podstawie tego przepisu w czasie stanu zagrożenia epidemicznego stacjonarne instruktaże obowiązywać będą tylko:

  1. pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym,
  2. pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych,
  3. pracownika przenoszonego na stanowisko robotnicze lub takie na którym narażony jest na czynniki niebezpieczne,
  4. ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu,
  5. studenta odbywającego praktykę studencką.

W odniesieniu do szkoleń okresowych, rozporządzenie utrzymuje zawieszenie obowiązku ich przeprowadzania. Zgodnie z art. 12e ust. 2 ustawy COVID, jeżeli termin przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii – termin ten wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r., poz. 2095).
  • Rozporządzenie ministra zdrowia z 12 maja 2022 r w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2022 r. poz. 1028).
  • Rozporządzenie ministra zdrowia z 12 maja 2022 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2022 r. poz. 1027).
Autor: Michał Celupa
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »